Wycieczka w Góry Świętokrzyskie 2017

       

          W dniach 22-23 maja 38 uczniów z klasy 1a i 1d pod opieką pań: Doroty Rzeźnik, Gabrieli Ćwiek, Moniki Franus i Urszuli Wyszyńskiej przeżywało świętokrzyską przygodę.

         Pierwszego dnia ok. godziny 10 uczestnicy wycieczki wyruszyli z Nowej Słupii na Łysiec Szlakiem Królewskim. Na miejscu zwiedzali klasztor benedyktyński i krypty, w których spoczywają Benedyktyni i znajduje się przeszklona trumna ze zwłokami księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Następnie z platformy widokowej na Łysej Górze mieli okazję obejrzeć gołoborza – pozostałości po ostatnim zlodowaceniu.

        Po drugiej stronie góry w Hucie Szklanej odwiedzili osadę średniowieczną. Każdy miał okazję poznać ówczesną rzeczywistość z całym jej kolorytem z pogańskimi bóstwami. Spotkali tam jej mieszkańców skupionych na wykonywaniu swych codziennych zajęć i skosztowali podpłomyków upieczonych na ognisku

        Następnym punktem programu było Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Jest to jedna z największych prywatnych kolekcji w Polsce. Znajdują się tu ciekawe okazy z całego świata, Polski, a także naszych rodzimych Gór Świętokrzyskich. Można ponadto obejrzeć obróbkę regionalnego kamienia jubilerskiego.

         Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania Rezerwatu Geologicznego „Kadzielnia”. Rozbudowywany od XVIII wieku kamieniołom wapienny jest obecnie Rezerwatem Przyrody i miejscem spotkań artystycznych. Uczniowie weszli do podziemnej trasy turystycznej i zobaczyli z bliska trzy jaskinie - Odkrywców, Prochownię i Szczelinę.

         Najciekawsze miejsca w Kielcach poznali uczestnicząc w grze terenowej. Rozwiązywaniu poszczególnych zadań towarzyszyło mnóstwo emocji.

         Następnie poznali bardzo ciekawe dzieje Zamku Królewskiego w Chęcinach oraz związane z nim legendy.

Ostatnim punktem wycieczki była Wystawa „Człowiek – niezwykła maszyna” w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu. Jej tematem jest organizm ludzki i wystawa ma uświadomić jak jest on złożony i wymagający. Można było tam m.in. wejść do serca, zobaczyć płuca palacza, zmierzyć potęgę swego skoku, skontrolować refleks i koncentrację.

Zebrane pamiątki długo nie pozwolą zapomnieć o tej wycieczce.

D. Rzeźnik

Zobacz film

Kanał YouTube

Gościmy

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

1136106
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Razem
498
868
6933
1124030
18590
25134
1136106

Twój adres IP: 23.22.240.119
Server Time: 2018-01-22 16:17:02