MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O AUSTRII „ÖSTERREICH ENTDECKEN”

Konkurs wiedzy o Austrii „Österreich entdecken” zorganizowany przez Zespół Szkół im. A. Mickiewicza w Żołyni zainaugurował cykl konkursów popularyzujących  język niemiecki wśród uczniów okolicznych gimnazjów.

Konkurs składał się z etapu szkolnego, w którym wzięło udział ponad 50 uczniów z Miejskiego Gimnazjum w Leżajsku, Gimnazjum w Grodzisku Górnym, Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym oraz Gimnazjum w Żołyni. Do ścisłego finału, który odbył się 17. 10. 2016r.
w Żołyni zakwalifikowało się 14 najlepszych uczniów z powyższych szkół.

W finale uczestnicy musieli wykazać się obszerną wiedzą dotyczącą Austrii : jej historii i geografii, literatury i muzyki klasycznej, zagadnień dotyczących  sportów zimowych, znanych osobistości pochodzących z Austrii, laureatów nagrody Nobla oraz ciekawostek  związanych z Austrią.

Najwszechstronniejszą wiedzą wykazał się Robert Higgins z Miejskiego Gimnazjum w Leżajsku. Drugie miejsce zajął Łukasz Pysz z Grodziska Górnego , a trzecie Miłosz Pelc, także z Grodziska Górnego. Pozostałym uczestnikom przyznano wyróżnienia. Otrzymali je:  Aleksandra Grzywna i Joanna Upchurch z Leżajska, Arkadiusz Pucia, Gabriela Grabowiec, Izabela Dzierga, Gabriela Grabowiec z Grodziska Dolnego, Regina Matuszek i Agata Matuszek z Grodziska Górnego oraz Andżelika Decowska, Wiktoria Lisowska i Aleksandra Służały z Żołyni.

Uczestnicy wzięli udział w dodatkowym, pozakonkursowym zadaniu, w którym mieli zachęcić do wyjazdu do Austrii. Za najciekawszy pomysł nagrodę otrzymała Regina Matuszek. Ponadto wyróżnienia przyznano Wiktorii Lisowskiej, Izabeli Dzierdze  i Joannie Upchurch.

Nagrody dla wszystkich uczestników ufundował Instytut Goethego w Krakowie.

Kolejną formą rywalizacji będzie przegląd kolęd niemieckojęzycznych w Grodzisku Dolnym.

Organizator konkursu

Marta Hryniewska